با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

 انواع زبان ها:

  • زبان های سمت کاربر
  • زبان های سمت سرور

زبان های سمت کاربر:

اگر بخواهیم در یک جمله کوتاه بگویم که زبان سمت کاربر چی است باید بگویم زبانی که وظیفه ارتباط با کاربر رو دارد بهش میگن زبان سمت کاربر. اگر بخواهیم چند زبان در این بخش معرفی کنیم، زبان های طراحی صفحات وب HTML و CSS جز این دسته هستند البته این دو زبان برنامه نویسی نیستند و زبان نشانه گذاری هستند یعنی هیچ کار محاسباتی انجام نمیدهد و فقط کار نمایش یه چیز رو دارند. در واقع ساختار کلی یک صفحه وب HTML و نحوه نمایش مانند رنگ ها ، نوع فونت ها و یا نوع نوشته ها توسط CSS بیان میشوند. در واقع HTML پایه اصلی صفحات وب است و CSS عناصر ظاهری را تعریف میکند. در عین حال برای برخی عوامل تعاملی مانند عکس العمل به فشار کلید و یا کنترل حرکت ماوس از Java Script استفاده میشود.یکی از مسائل مهم این است که Java Script هیچ ربطی به JAVA ندارد. زبان Java Script تنها توسط مرورگر وب اجرا میشود.

HTML چیست؟

زبان HTML مخفف واژگان HyperText Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری فرامتنی است که در ساخت صفحات وب به کار گرفته می شود. این زبان، زبانی بسیار ساده اما در عین حال کاربردی است که برای ورود به دنیای برنامه نویسی، گزینه ی مناسبی است.

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

آقای تیم برنرزلی در تلاش بود که مجامع علمی سراسر دنیا از طریقی پروتکلی بتوانند مقالات علمی را به راحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در همین راستا، وی در سال ۱۹۸۹ اولین نسخه از زبان اچ تی ام ال را طراحی کرده و به دنیا عرضه نمود. در ادامه ی راه، وی سازمان W3C که مخفف واژگان World Wide Web Consortium به معنی کنسرسیوم جهانی وب است را تاسیس کرد که وظیفه ی اصلی این سازمان، پشتیبانی و توسعه ی زبان HTML است.

CSS چیست؟

صفحات وبی که با استفاده از تگ های اچ تی ام ال ساخته می‌شوند از هر گونه زیبایی ظاهری مبرا هستند و اگر بخواهیم این‌ گونه صفحات را به یک ساختمان تشبیه کنیم، بایستی بگوییم که همچون سازه ی اصلی یک ساختمان بوده که هیچ گونه رنگ و بویی ندارند!

 

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

با پیشرفت وب، نیازهای کاربران هم به مراتب بیشتر شد که یکی از اساسی‌ترین آن ها، نیاز به زیبایی ظاهری برای صفحات وب بود. به همین منظور، زبانی تحت عنوان CSS که مخفف Cascading Style Sheets به معنی الگوهای آبشاری است توسط Hakon Wium Lie در سال ۱۹۹۶ ابداع شد تا همچون سازه ی یک ساختمان که با استفاده از رنگ، گچبری، سنگ کاری و … زیبا می گردد، صفحات خام اچ تی ام ال را زیبا سازد. زبان سی اس اس صرفاً چهار / پنج سال پس از ابداع زبان اچ تی ام ال توسعه یافت و به مرور زمان که مرورگرهای بیشتری اقدام به پشتیبانی از آن کردند، در میان توسعه دهندگان جای خود را باز کرد و امروزه به عنوان بخش لاینفک دنیای وب شناخته می شود.

جاوااسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت که به منزله ی یکی از معروف ترین زبان‌های برنامه نویسی است، این امکان را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد تا وب سایت‌های خود را تعاملی کنند (البته امروزه از این زبان برای ساخت اپلیکیشن های موبایل نیز استفاده می شود.) به عبارت دیگر، سایت هایی که از قابلیت های زبان جاوااسکریپت در آن ها استفاده شده، این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می دهند تا در شرایط مختلف، فیدبک های مختلفی (همچون جلوه های بصری) از طرف سایت دریافت کنند.

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

با جاوااسکریپت چه کارهایی میتوان انجام داد:

• کنترل کردن ظاهر یک وب سایت مثلاً حذف و اضافه کردن تگ های اچ تی ام ال

• ساخت بخش‌های تعاملی وب سایت مثل Menu ها، Date Picker ها و …

• چک کردن ارور فرم‌ها در سمت مرورگر پیش از ارسال درخواست به سرو

• نمایش داده‌ها با استفاده از چارت‌ها و نمودارها

• استفاده از فناوری AJAX در سایت‌ها به منظور جلوگیری از بارگذاری مجدد صفحات وب و در نتیجه ایجاد یک تجربه ی کاربری به مراتب بهتر

• ایمپورت کردن داده‌ها از سایر سایت ها و تحلیل آن‌ها و بسیاری کارهای دیگر.

زبان های برنامه نویسی سمت سرور:

زبان برنامه نویسی ASP.Net

زبان برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی روبی

زبان برنامه نویسی پرل

زبان برنامه نویسی جاوا

و . . .

زبان برنامه نویسی ASP.Net:

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

این کلمه مخفف Active Sever Page یا صفحات فعال تحت سرور است که نسخه اولیه این زبان تحت فریم ورک دات نت در سال ۲۰۰۲ توسط کمپانی  مایکرو سافت برای تولید صفحات پویا معرفی شد و در حال حاضر به یکی از پرقدرترین زبان ها برای تولید اپلیکشین های وب مبدل شده است. اپلیکیشن های نوشته شده  بااین زبان در سرور های ویندوز قابل اجرا است و معمولا بانک اطلاعاتی آنها همان sql server معروف است. سایت های معروفی مثل دیجی کالا، بانک ملی ، ورزش۳ و  . . . با این زبان، برنامه نویسی شده اند.

زبان برنامه نویسی PHP:

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

یکی از معروف ترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور است . برنامه های نوشته با این زبان اسکریپتی تحت لینوکس اجرا میشوند البته php  میتواند توسط ویندوز هم به اجرا دراید ،  نام بانک اطلاعاتی این زبان  Mysql است. معمولا CMS های آماده (وردپرسف جوملا، دروپال و . . .) معروف و خوب با این زبان برنامه نویسی طراحی و برنامه نویسی شده اند. می‌توان از آن به عنوان یک زبان عمومی نیز استفاده‌کرد.

 

زبان برنامه نویسی پایتون:

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

پایتون یک زبان همه منظوره و بسیار محبوب است! اگر فقط به شغل فکر می‌کنید، فریمورک‌های پایتون بهترین انتخاب برای شما هستند. پایتون سینتکس بسیار ساده‌ای دارد.بدون شک، پایتون یکی از بهترین و محبوبترین زبان‌هایی است که می‌توانید یاد بگیرید. میزان رشد پایتون در سال ۲۰۱۶ برابر با ۵۴% بود. این زبان در رده بندی انجمن TIOBE در رتبه پنجم قرار دارد.

 

زبان برنامه نویسی روبی:

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

طراحی و توسعه زبان رابی به اواسط دهه ۱۹۹۰ بازمی گردد. منتشر کننده این زبان فردی به نام یوکیهیرو ماتز ماتسوموتو (Yukihiro Matz Matsumoto) بود. نسخه‌های متعددی از این زبان  طی سال های متوالی توسعه یافت و نسخه پایدار آن در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. از محبوب‌ترین فریم ورک‌هایی که در چندسال اخیر برپایه این زبان توسعه یافته می توان Ruby on rails را نام برد که با شعار “کشف بن بست شکنانه برای کاهش موانع ورود به برنامه‌نویسی” شهرت دارد. الگوی طراحی برنامه‌های این فریم‌ورک برپایه MVC است.

 

زبان برنامه نویسی پرل:

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

خیلی ها معتقدند که زبان Perl ، نسخه جدید زبان COBOL است . Perl همچنین مانند یک نوار مسیر عبوری برای اینترنت به نظر میرسد و بیشتر برای هماهنگ سازی پایگاه های اطلاعاتی با دیگر سیستم ها به کار می رود . بی شک تا زمانی که زبان های اسکریپتی و پویا مثل Perl ، PHP ، Python و Ruby متقاضی دارند ، زبان های اصلی مثل Java ، در پشت سر اینها می مانند و دلیل آن رشد روز افزون محبوبیت این زبان ها در میان افرادی است که توانایی های بالقوه و قدرت کاربردی اینگونه نرم افزار ها را درک کرده که باعث میشود نیاز به برنامه نویسان این زبان ها در جامعه رشد کنند .

 

زبان برنامه نویسی جاوا:

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

در ابتدا باید توجه داشت که زبان جاوا و جاوا اسکریپت دو زبان کاملا مجزا ازهم هستند. جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها تا سال ۲۰۱۲ بود. این زبان توسط جیمز گاسلینگ (James Gosling) و تحت لیسانس شرکت سان در سال ۱۹۹۵ خلق شد. جاوا قابلیت پیاده سازی بر روی تمام پلتفرم‌های استاندارد را دارد.

 

حال با کدام زبان بنویسیم:

زبان برنامه نویسی php 

از ویژگی های این زبان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

← متن باز بودن

← پویا یا دینامیک بودن

← محیطی انعطاف پذیر دارد

در واقع با اهمیت ترین ویژگی زبان php متن باز بودن آن می باشد که سبب گسترش آن شده است و دولوپرهای زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

زبان برنامه نویسی Asp.Net

برخلاف تصور آن که asp.net یک زبان برنامه نویسی می باشد, این زبان framework یا چارچوبی است برای بسط دادن صفحه های وب و با کمک زبان های برنامه نویسی تحت وب مانند جاوا اسکریپت , css ,html به پیشرفت وب سایت کمک می کند.

در اینجا به مقایسه ای کوتاه بین این دو زبان محبوب خواهیم پرداخت:

با چه زبانی سایت خود را طراحی کنیم؟

محبوب بودن

بدون شک زبان php زبان پرطرفدارتری نسبت به زبان asp.net در زمینه توسعه وب سایت می باشد.متن باز بودن یا منابع زیاد این زبان دلیل محبوبیت آن می باشد.

یادگیری و آسانی

زبان php به دلیل جذابیت آن برای شروع یادگیری زبان آسان تری نسبت به زبان asp.net می باشد.

 

پشتیبانی

به جهت پرطرفدار بودن زبان php در بین توسعه دهندگان و برنامه نویسان وب پشتیبانی آن خیلی قوی تر و بهتر از زبان asp.net می باشد. با زبان asp.net می توان نرم افزارهایی که تحت سیستم عامل ویندوز می باشند را ایجاد کرد در صورتی که این کار با استفاده از زبان php امکان پذیر نمی باشد.

به طور کلی Php زبان برنامه نویسی کم هزینه تری است اما آن چه طراحی وب سایت ها مهم است، کیفیت پروژه های ارائه شده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست